Pazzo Creative - Dijital, Kreatif ve PR Reklam Ajansı

Dijital Pazarlamanın Firmalar İçin Önemi

Dijital Pazarlamanın Firmalar İçin Önemi

McLuhan medyanın hızını ve yaygınlaşmasını anlatırken “Küresel Köy” kavramını iletişim araştırmalarının arasına koymuştur. McLuhan bu kavramı dönemin medya mecralarını analiz ederek ortaya koysa da medya yıllar boyu daha çok küreselleşen ve hızlanan bir hal aldı. Dijitalleşmeyi anlatırken de ben bu kavramı kullanmanın çok doğru olacağı kanaatindeyim.

Dijital pazarlama, firmanızın veya markanızın hedef kitleniz ile dijital(online) olarak iletişime geçmenizi sağlayan pazarlama davranışlarına denir. Radyo, TV, gazete vb. geleneksel mecraların yerine daha aktif etkileşime sürükleyen çalışmalar yer almaktadır. Dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan ayıran en önemli fark ise yürüttüğünüz kampanya sürecinde çalışmalarınızı görecek kitleyi belirleyebiliyor olmanızdır. Bunu daha açıklayıcı anlatmak gerekirse; Radyo üzerinden verdiğiniz reklamı ilgisi olan olmayan herkes dinlemektedir ve filtrelenmiş bir kitle belirleme imkanınız bulunmamaktadır. Fakat dijital pazarlamada kişiselleştirme ile çalışmalarınızı tek bir bireye kadar indirebilir ve iletilerinizi kişilere göre düzenleyebilirsiniz. Bu da potansiyel müşterilerinizin kendilerini özel hissetmelerine, çekici kampanyalar ile karşılaşmalarına ve size hızlı geri dönüşler sağlamalarına olanak sağlar.

Geleneksel pazarlama yöntemleri ile dijital pazarlama arasında anlık aktif kullanıcı sayısı korkunuz olabilir. Çünkü yıllardır bizlerde yerleşen bir düşünce vardır: TV’de reklam çıkarsa ünlü olur. Fakat bu artık tamamen değişti, jenerasyon değişti ve trendler gelişim gösterdi. Bunu destekler nitelikte bir araştırma örneği sunmak gerekirse; Türkiye’de nüfusun %61’inin internete erişim sağladığı ve her 15 dakikada bir ekranını kontrol eden bir kullanıcı kitlesine sahip olduğumuzu belirtebilirim. Bu da rakamlar ile biraz işlem yaptığımızda Türk toplumu olarak günde 4 milyar kez ekranlarımızı kontrol ettiğimiz anlamına gelmektedir. Bu rakam ‘4 milyar ekran kontrolünden neden bir kısmı benim için olmasın?’ sorusunu sorma gereksinimi sizde de uyandırmıyor mu?

Hadi hemen bunları çekelim, izleyelim ve basalım reklamı basalım reklamı gibi bir süreç tabi ki dijitalde en son düşünülmesi gereken ve uygulanması gereken bir yaklaşımdır. Dijital veri ister, analiz ister ve zaman ister. Gerekirse uyguladığınız 5 yöntemden hepsinden olumsuz sonuç alırsınız fakat oluşturduğun 6. yöntem için en iyi veriyi bu şekilde toplamış olursunuz. Bu konuda da benim hayatımda büyük öneme sahip bir sözü konuyu anlamak için ele alabiliriz: Unutmayın eğer bir şey çalışmıyorsa bu bir hata değil, veridir. Bizler gerçekleştirdiğimiz işlerde izlediğimiz yol sonucunda hatalı olduğumuz sonucuyla karşılaştığımızda genelde bunu bir başarısızlık sayarız. Fakat bu sizlere farkında olmadan izlediğiniz yolun sonucunu ve bu süreçteki hatalarınızın verisini çoktan vermiştir. Bu da ileride oluşturacağınız stratejiler için mükemmel bir veridir. Bu sebeple dijital pazarlama çoğunlukla çeşitli yol denemelerine ve verileri iyi analiz etmeye dayanmaktadır.

Dijital pazarlamada sosyal medya, arama motorları, harici erişim kaynakları ve web sitenizi kullanıcılar ile aranızda köprü olarak kullanabilirsiniz. Bu köprüleri kullanırken dikkat etmeniz en önemli nokta ise sosyal medya analiz araçları ve Google Analystics gibi kullanıcı analiz araçlarını iyi okuyabiliyor olmanızdır. Kullanıcılarınızın davranışlarını saptayabildiğiniz ve neyi istediğini bildiğiniz an strateji geliştirmenin veri kısmında yeni bir kilometre taşını geçtiğinizden emin olabilirsiniz.

Sizlere dijital kullanımları, dijitaled varlığınızı oluşturmanın yollarını ve bazı pazarlama yöntemlerini pazzocreative.com üzerinden anlatmaya devam edeceğiz.

2018-02-06T02:14:06+00:00